Vršnjačko nasilje i maloletnička delinkvencija je u našem okruženju poprilično rasprostranjena pojava. U stručnoj javnosti se sve više ističe da su mladi koji vrše nasilje i sami žrtve loših porodičnih odnosa, zlostavljanja i zanemarivanja. Postoji sve veća potreba za preventivnim programima, edukacijama i informisanjem mladih i njihovih roditelja. ”Moj izbor – život bez nasilja” je projekat udruženja Snaga porodice koji pilotira jedan od mogućih načina prevencije i edukacije mladih kako bi se uticalo na ove pojave kroz jedan integrativan rad sa onima koji su značajni u suzbijanju ovih pojava.
Radionice pod nazivom ”Moj izbor – život bez nasilja” su nastale na osnovu uočene potrebe za preventivnim delovanjem kada je u pitanju vršnjačko nasilje među mladima. Sve više smo svedoci pojave vršnjačkog nasilja i u osnovnim i u srednjim školama. Pomera se i uzrasna granica kada deca i mladi počine prva krivična dela nasilničkog ponašanja. Iako je 14 godina starosna granica za krivičnu odgovrnost, sve više ima dece koja se nasilno ponašaju. Deca i mladi nemaju dovoljno izgrađene socijalne veštine da u rizičnim situacijama odregaju na prihvatljiv način, ne prepoznaju u dovoljnoj meri nasilne obrasce, a neretko i učestvuju u njima kao i posmatrači i podstrekači. Stoga je jako važno da se mladi informišu i prepoznaju vršnjačko nasilje, da umeju da iskontrolišu svoje emocije i upravljaju njima, a upravo naš program radionica to nudi. S druge strane, veoma je važno da mladi koji su žrtve vršnjačkog nasilja, koji trpe vršnjačko nasilje znaju na koji način NAJISPRAVNIJE da reaguju, da pomognu sebi kako bi izašli iz tog začaranog kruga nasilja.



Projekat ”Moj izbor – život bez nasilja” podržan je od Gradske uprave za kulturu Grada Novog Sada. U saradnji sa pedagoško-psihološkom službom Srednje ekonomske škole ”Svetozar Miletić” realizovali smo radionice u školi. Radionice je prošlo 107 mladih srednjoškolaca sa ciljem da se informišu i usvoje znanja o karakteristikama nasilnika i žrtava nasilja, uvide i prepoznaju nasilne obrasce kod drugih osoba i usvoje nenasilne obrasce komunikacije.
