Opšti cilj koji se ostvaruje ovim projektom je prvenstveno društvenog karaktera i podrazumeva podizanje svesti društva o marginalizovanim grupama i potrebom za njihovim prihvatanjem zbrinjavanjem i učestvovanju u društvenoj zajednici.


Specifični ciljevi projekta:
- Veća socijalna vidljivost i uključenost beskućnika u lokalnu zajednicu, kroz izložbenu aktivnost na javnom mestu, uz mogućnost prisustvovanja publike i pozvanih predstavnika institucija, nevladinog sektora i predstavnika lokalne zajednice. Građanstvo i predstavnici grada kao i drugi učesnici, imaće priliku da kroz izložbene radove – fotografije uvide kako beskućnici žive i kako posmatraju svet oko sebe.
- Razvoj veština i sposobnosti korisnika u cilju izgradnje narušenog samopoštovanja i samopouzdanja. U toku programskih aktivnosti realizovaće se psohološke radionice, radionice za usvajanje veština komunikacije i socijalne veštine, koje će doprineti razvoju i poboljšanju narušenog samopouzdanja i samopoštovanja; Pružanje pomoći korisnicima u izradi lične dokumentacije, ostvarivanju socijalnih prava, prava na zdravstveno osiguranje i pomoć u traženju posla.
- Pružanje podrške i osnaživanje beskućnika za aktivno učešće u zajednici kroz kreiranje prostora da umetnički izraze svoj stav o društvu u kom se nalaze.
- Razvoj smisla za umetnost i stvaralaštvo kroz održavanje muzičkih i likovnih radionica. Kroz radionice koje se tiču usvajanja znanja o fotografiji i veštinama fotografisanja, učesnici se uče da svoj unutrašnji svet umetnički izraze.
- Održavanje radno – okupacijskih radionica uključuje kreativne radionice za izradu suvenira, nakita, figura od gline, prigodnih poklona sa mogućnosti prodaje i zarade džeparca, komunikacijske radionice, grupe samopomoći, edukativne radionice i predavanja te kvizovi znanja.


Projektne aktivnosti imaju za cilj da osnaže beskućnike da se osamostale, razviju svoje veštine i uključe se u širu zajednicu. Da umeju da traže pomoć, da traže posao, da se informišu i obrate institucijama. U našem radu sa beskućnicima uvideli smo da najbolnije osećanje koje beskućnici doživljavaju jeste usamljenost. Kao posledica finansijskih problema i niskog položaja u društvu, oni često pate i od osećaja bezvrednosti. Neki nalaze utehu u alkoholu. Pošto nemaju nikakvu nadu da će doći do promene, mnogi ovde polako gube veru da se išta može uraditi kako bi popravili tešku situaciju. Radionice fotografije koje imaju za cilj da osnaže korisnike za korišćenje fotografije kao alata za “hvatanje” momenta, svog okruženja i iskustava i da ga podele sa drugima i širom javnošću.
Ova metodologija, kao vrsta socijalno angažovane umetnosti, ima za cilj da:
- Onima čiji se glas ne čuje, pomogne i osnaži, da budu saslušani, omogućavajući im da beleže i razmišljaju o svojim iskustvima i uslovima svoje zajednice, kako negativnim, tako i pozitivnim.
- Da podstakne kritičku svest. Odabirom, diskusijom i razmišljanjem o predmetima svojih fotografija, učesnici mogu jasnije shvatiti svoje okolnosti i ekonomske, socijalne, psihološke i političke uticaje koje ih oblikuju.
- Da se postignu promene koje će poboljšati uslove i poboljšati život kao takav, dosezanjem i uticajem na kreatore politika.
Jedan od specifičnih ciljeva ovog programa je podrška i pomoć beskućnicima da se oslobode osećaja stida i da počnu više da veruju u sebe i svoje sposobnosti, a time mogućnosti. Na ovaj način želimo da formiramo most NADE između marginalizovanih grupa i opšte populacije u našem društvu.
Očekivani rezultati
- Najmanje 20 učesnika upoznato sa mogućnostima socijalnog programa Grada Novog Sada, kao i uslovima koji su potrebni za ostvarivanje istog.
- Poboljšana intersektorska saradnja Centra za socijani rad, nevladinog sektora, zdravstvenih ustanova, Nacionalne službe za zapošljavanje.
- Napravljen narativ za izložbu i aktivno učešće korisnika u tome.
- Kreirano najmanje 100 fotografija za izložbu.
- Velika posećenost izložbe što se tiče publike, kao i odaziv pozvanih predstavnika Gradske uprave i drugih relevantnih institucija i predstavnika nevladinog sektora.
- Kreirana alternativna mapa Novog Sada.
- Odštampan tiraž od 300 izložbenih kataloga i alternativnih mapa
Projekat je podržan od strane fondacije „Novi Sad 2021 ‒ Evropska prestonica kulture” u 2021‒2022. godini.