Verujmo u mlade

Promocija socijalnih i drugih lokalnih usluga za mlade

Naša osnovna motivacija nastala je iz dugogodišnjeg iskustva rada sa mladima koji imaju različite poteškoće i probleme, a često nisu prepoznati u društvu. To su mladi koji su zanemareni i zapušteni u društvenom sistemu, koji su napustili školski sistem, imaju problema sa zakonom, korisnici psihoaktivnih supstanci i alkohola, koji su svedoci porodičnog i partnerskog nasilja, koji odrastaju u disfunkcionalnim porodicama (usled alkoholizma u porodici, procesa razvoda, narkomanije roditelja i sl.). Poteškoća je što je ova kategorija mladih u društvu “nevidljiva”, te se obično za socijalne usluge i pomoć obraćaju uglavnom njihovi roditelji, a ne oni. Zbog toga se često nakon dužeg vremena pojavljuju u sistemu sa izraženim poremećajima i problemima, kada im je i teže pružiti pomoć. Zato je potrebno njihove probleme uočiti na vreme i pružiti im pravovremenu pomoć, tako što ćemo ih izvesti iz tog nevidljivog kruga i informisati gde i kome mogu da se obrate za pomoć. Mladi sa kojima radimo, uglavnom navode da ne znaju kome da se obrate za pomoć, da i kada se obrate, ta pomoć ne bude dovoljna, kontinuirana i suštinska.

Opšti cilj

Opšti cilj projekta je veća dostupnost potrebne pomoći i podrške mladima u razvijanju sopstvenih kapaciteta i mogućnosti, kroz povećavanje informisanosti, edukovanjem mladih i jačanjem i unapređenjem socijalnih usluga putem razvijanja intersektorske saradnje vladinog i nevladinog sektora, međusobnim umrežavanjem, razmenom iskustva i obučavanjem radi povećanja kvaliteta socijalnih usluga.
Svrha projekta je da pružimo mladima, posebno onima iz osetljivih grupa pomoć u informisanju, naučimo ih da sami sebi pomognu, damo obrazac za samopomoć. Cilj nam je da ih informišemo o svim kapacitetima naše lokalne zajednice, da ih edukujemo kako da dođu do određenih usluga i da ih na taj način osnažimo i motivišemo da se i sami pokrenu u ostvarivanju svih svojih prava i zadovoljenja potreba.

Specifični ciljevi
  • Povećanje nivo informisanosti mladih o uslugama i mogućnostima koje im se nude u okruženju i podrška njihovoj uključenosti u socijalnu zaštitu
  • Razvijena usluga savetovanja i preventivnog delovanja na mlade kao i na one koji imaju poteškoće, kao i drugih usluga iz domena socijalne zaštite
  • Veći stepen uključenosti mladih u realizaciji usluga za mlade kroz informisanje svojih vršnjaka o znanjima koje su stekli
  • Povećan nivo znanja mladih o aktuelnim temama – emocionalne pismenosti, pojave nasilja, rodne ravnopravnosti
  • Sticanje veština komunikacije, veština samokontrole, inicijative i drugih bitnih veština za život
  • Razvijanje multisekorske saradnje između inistitucija i organizacija koje se bave mladima
  • Povećanje nivoa informisanosti i senzibilisanosti lokalne zajednice za probleme mladih
Ciljna grupa
  • Mladi iz osetljivih grupa uzrasta od 15 do 20 godina koji su u riziku (mladi sa posebnim potrebama, mladi bez adekvatnog staranja, nacionalne manjine, mladi isključeni iz školskog sistema, mladi sa izraženim problemima u ponašanju i dr.).
  • Mladi, srednjoškolci, prvenstveno iz prigradskih naselja, koji po prvi put čuju za socijalne usluge i koji nisu upoznati šta taj pojam sve podrazumeva.
  • Mladi iz osetljivih grupa koji imaju neki talenat, a koji su motivisani da ga promovišu kroz prenošenja znanja i veština drugima.
  • Nastavni kadar srednjih škola iz kojih dolaze mladi.
  • Organizacije i institucije koje rade sa mladima.
Aktivnosti projekta
  • Održavanje radionica u srednjoj ekonomskoj školi Svetozar Miletić sa kojom je potpisan protokol o saradnji
  • Individualni, psihoterapijski savetodavni rad i profesionalna orijentacija koja će se i ove godine realizovati u saradnji sa partnerskim udruženjem Pegazus-centar za razvoj ljudskih potencijala.
  • Neformalne aktivnosti mladih u OK klubu Mladi će imati mogućnost da u OK klubu provode vreme u neformalnim, kreativnim, društvenim i raznim kulturnim aktivnostima u čijem će planiranju i osmišljavanju i sami učestvovati. Takođe će i sami određivati i dinamiku i učestalost ovih aktivnosti, a uz pomoć projektnog tima usklađivaće se termini za to u OK klubu.
  • Organizovanje vršnjačkih radionica Mladi koji će učestvovati u realizaciji projekta kroz radionice. Za ovu aktivnost će biti uključeni oni mladi koji budu imali motivaciju da realizuju radionice. Radionice će se realizovati uz podršku Projektnog tima. Ako se produže epidemiološke mere, radionice ćemo organizovati preko zum platforme.
  • Dopuna kataloga socijalnih usluga za mlade Organizacijama i institucijama sa teritorije Grada Novog Sada biće upućen pisani poziv za učešće u Katalogu socijalnih usluga za mlade. Biće pozvane da dostave podatke o uslugama koje pružaje u okviru svog rada, a koje se odnose na ciljnu grupu. Na osnovu dobijenih podataka, revidiraće se postojeći katalog u kojoj će biti predstavljene usluge, kao i osnovni podaci o organizaciji i instituciji u kojoj one mogu da se koriste.

Takođe će se kontaktirati i sve one organizacije koje su do sada već se predstavile u kataloga, a sa ciljem da se proveri da li su i dalje svi podaci validni i ispravni.

Očekivani rezultati

Mladi će dobiti znanja iz raznih oblasti i veštine koje će moći da koriste dugoročno i primene na dalje u praksi. Zaključci sa konferencije i povezivanje organizacija i institucija može biti platforma za dalji zajednički rad u prevenciji problema mladih i razvijanju usluga za mlade.

Projekat je podržan od strane Gradske uprave za sport i omladinu -Kancelarija za mlade,koja pruža podršku našem udruženju u kontinuitetu od 2017.god. S obzirom da su dosadašnji rezultati projekta dali upečatljive rezultate, a mladi pokazali potrebu za nastavkom aktivnosti, smatramo za važno i dalje postojanje svih projektnih aktivnosti. U poslednje 2 godine koliko traje epidemija virusom kovid 19 izrazita je potreba mladih za ind. savetovanjem i psihoterapijom.