U Srbiji ne postoji standardizovani preventivni socijalni program, koji bi bio ekonomičan i inkluzivan, a u isto vreme dostupan i adekvatan za ranjive populacije teško dostupne institucijama. Većina osoba koja pripada ranjivim populacijama ima i socijalne i zdravstvene probleme. Zbog tog nedostatka, ranjive populacije su u stalnom riziku da zbog već postojeće ranjivosti dođu do problema koji su nerešivi. Outreach je socijalni program prepoznat u Evropskoj Uniji i mnogim zemljama sveta kao jedan od najboljih preventivnih programa namenjenih visoko ranjivim populacijama. Outreach znači dostići nekoga, prići nekome, izvan insistucije. U kontekstu socijalnog rada misli se na dostizanje nekoga ko se nalazi izvan institucionalnog okvira –na marginama društva, odnosno korisnici se dosežu u njihovom prirodnom okruženju. Ovaj program je pre svega namenjen ranjivim populacijama koje retko koriste usluge institucija, ili za koje nisu predviđene adekvatne usluge institucija. Outreach rad podrazumeva odlazak na teren i dosezanje klijenata koji pripadaju ranjivim kategorijama stanovništva i koji se već nalaze u nekom riziku, ali sa ciljem da se taj rizik smanji ili eliminiše. Kada govorimo o rizicima pre svega mislimo na: rizik od nasilja, problema sa zakonom, pokušaja ili izvršenja suicida, smrti usled neadekvatnih uslova života i rada, napuštanja školovanja, siromaštva, inficiranja HIV-om i drugim polno prenosivim infekcijama, kao i drugim rizicima po sebe i društvo.


Opšti cilj
Obezbediti ekonomičan, dostupan, adekvatan, održiv i inkluzivan preventivni socijalno program za ranjive populacije teško dostupne sistemu socijalne zaštite.
Posebni ciljevi
Projekat treba da doprinese aktivnoj socijalnoj inkluziji romske dece, mladih i žena, ali i cele romske populacije. Kod dece i mladih akcenat je na podršci razvoju, uključivanju u školski sistem, smanjenju maloletničkih brakova i podizanju kapaciteta dece. Kod roditelja akcenat je na poboljšanju roditeljskih vaspitnih kapaciteta. Kod porodice akcenat je na osnaživanju porodičnog sistema, borbi protiv nasilja u porodici.
Ciljne grupe ovog projekta su ranjive grupe građana i građanki i to: dece i mladi koji su uključeni u život i/ili rad na ulici –dečaka i devojčice, odrasli i stari koji su uključeni u život i/ili rad na ulici, mladi u sukobu sa zakonom, osobe sa invaliditetom, samačkih staračkih domaćinstva u ruralnom području, osobe koje zloupotrebljavaju psihoaktivne supstance i osoba koje napuštaju sistem socijalne zaštite .
Aktivnosti projekta
- Promocija rada na terenu
- Izrada inovativnih edukativnih, razvojnih i savetodavnih programa
- Realizacija radionica za decu
- Realizacija obuka za roditelje
- Psihoterapijski rad sa porodicama
- Individualni rad sa porodicama
- Rad na terenu
- Socijalno-pedagoška podrška na terenu
Očekivani rezultati
Poboljšanje socijalne uključenosti romskih porodica. Veća inicijativa romskih porodica i uključenost u lokalnu zajednicu. Povećan broj članova porodice koji podržavaju decu u školskom uspehu i drugim aktivnostima. Roditelji ostvaruju svoja prava, sređuju ličnu dokumentaciju, zdravstveno osiguranje, prijavu u Nacionalnoj službi za zapošljavanje.


